Zamień chemię na zdrowie.


Dzisiejszy wpis jest w całości poświęcony dobroczynnemu działaniu olejków eterycznych.


Ku mojemu zaskoczeniu niewielu z nas wierzy w działanie olejków. Większość z osób, z którymi rozmawiam kojarzy sobie olejki z odświeżaczami powietrza. Gdy wspominam o ich dobroczynnym działaniu na jamę ustną, widzę uśmieszek niepewności, czy niedowierzania.
Rozumiem, że wiedza na ten temat nie jest jeszcze tak popularna jak by mogła być. Podobnie wygląda z wiarą w to, że podwaliną zdrowia całego organizmu jest zdrowa jama ustna.

Dla niedowiarków powiem, że przeprowadzane przez ostatnie 20-30 lat, przez wielu znakomitych lekarzy, badania nad powiązaniem jamy ustnej z chorobami przewlekłymi potwierdzają ich związek.


Słaba higiena jamy ustnej ma swoje powiązanie z chorobami sercowo naczyniowymi, z utrzymaniem właściwego poziomu cukru u osób cierpiących na cukrzycę, niską wagą urodzeniową dzieci, przedwczesnym porodem, reumatoidalnym zapaleniem stawów czy osteoporozą. Zła higiena jamy i towarzyszące jej stany zapalne są ogromnym problemem wśród pacjentów cierpiących na choroby nowotworowe, HIV czy nawet zapalenie płuc.


Pytanie, które powinniśmy sobie zadać brzmi:


CZY MOŻEMY TEMU ZAPOBIEC?

Utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej to umiejętne mycie zębów, profesjonalne zabiegi higienizacyjne, oraz kontrola w gabinecie dentystycznym co 6 miesięcy.
Niestety, w coraz szybciej pędzącym życiu, ogromny procent ludzi ogranicza zabiegi higienizacyjne jamy ustnej do stosowania płukanek. Można by winić reklamy telewizyjne, które przekonują nas o ogromnej ich sile oddziaływnia. Zdrowie jest jednak odpowiedzialnością każdego z nas, nie zwalnia nas więc od szukania rzetelnych informacji.


PŁUKANKI


Poszłam tym śladem sama, jako, że literatura dziś dostępna w internecie jest ogromna. Znalazłam taki tytuł:


ANTYSEPTYCZNE PŁUKANKI DO JAMY USTNEJ ZWIĘKSZAJĄ RYZYKO ZAWAŁU SERCA ORAZ PODNOSZĄ CIŚNIENIE KRWI PONIEWAŻ ZAWARTA W NICH CHLORHEXYDYNA ZABIJA DOBRE BAKTERIE, ODPOWIEDZIALNE ZA ROZKURCZ NACZYŃ KRWIONOŚNYCH.

To jest tytuł badań naukowych zamieszczony w "Free Radical and Medicine Journal"
Badaniom poddanych zostało 19 pacjentów używających płukanek z chlorhexydyną.
Co odkryli?
Osoby, które stosowały płukanki do higieny jamy ustnej z chlorhexydyną 2x dziennie, reagowały podniesieniem ciśnienia krwi średnio o 3,5 mmHg. Przypomnę, że te płukanki są zalecane przy krwawiących dziąsłach i po zabiegach chirurgicznych, po których otwarte rany są źródłem szybkiego przenikania tego związku do organizmu.

Jest też DOBRA WIADOMOŚĆ.
Są związki naturalne, które wykazują takie samo działanie antyseptyczne bez objawów ubocznych. Są nimi olejki eteryczne, z czego najlepsze działanie antyseptyczne wykazują te z grupy werbenowych.
Jeżeli więc przywiązaliście się do płukania jamy ustnej, po oczyszczeniu zębów i przestrzeni międzyzębowych płukankami, możecie to teraz robić w sposób naturalny.

By sporządzić własną płukankę będziemy potrzebować: wody destylowanej i 10-20 kropli olejków eterycznych. Najbardziej sprawdzają się olejki; pomarańczowy, cytrynowy, grejpfrutowy, bergamotkowy lub goździkowy. Przed płukaniem należy płukankę dobrze wstrząsnąć.
Naturalne płukanki mają swoje zastosowanie w przypadku leczenia grzybicy jamy ustnej. Możemy się wtedy wspomagać takimi olejkami jak: geranium, lawenda, drzewo herbaciane,mięta pieprzowa. Bardzo przydatne wśród osób przechodzących chemioterapię.

ZĄBKOWANIE ? NATURALNIE!


Dlaczego nie pomóc naszym najmłodszym przejść, przez ten trudny dla nich okres ząbkowania, naturalnie?
Najprostszym będzie użycie olejków eterycznych, goździkowego i rumiankowego. Olejków można użyć wmasowując najpierw kroplę olejku goździkowego a później rumiankowego bezpośrednio w bolące dziąsło. Dla tych, którzy obawiają się zbyt silnego działania proponuję rozcieńczyć go olejem kokosowym. Olejek goździkowy ma działanie znieczulające. Po zastosowaniu olejku goździkowego można użyć kroplę olejku rumiankowego, który ma działanie wyciszające.
W przypadku towarzyszącej ząbkowaniu gorączce dr. Eric Zielinski poleca stosowanie olejków mięty pieprzowej i pomarańczy. Zaleca rozcieńczenie olejków we frakcjonowanym oleju kokosowym i rozprowadzenie olejków wzdłuż grzbietu, rozpoczynając od czubka głowy po stopy.
Temperatura ulega obniżeniu w ciągu paru minut.


ROZCIEŃCZANIE OLEJEM KOKOSOWYM


Zanim przystąpiliśmy do stosowania olejków, parę słów o ich rozcieńczaniu.
Olej kokosowy stosowany do rozcieńczania olejków eterycznych powinien być frakcjonowany. Czyli powinny być z niego usunięte witaminy i minerały. Dlaczego? Stosowanie oleju kokosowego w tym przypadku nie ma za zadanie odżywiać jamę ustną. Olej frakcjonowany jest tłuszczem podobnym do olejków eterycznych co ułatwia przenikanie ich przez dziąsła i skórę. Działa wtedy jako nośnik.


PASTY DO ZĘBÓW


Naturalne pasty do zębów cieszą się co raz większą popularnością. Stosowane w nich olejki eteryczne wzmacniają ich działanie a zawarty tłuszcz pozwala na rozpuszczenie toksyn.
Pasta oprócz oczyszczania powierzchni zębów i rozpuszczania toksyn powinna mieć działanie mineralizujące. Tu zastosowanie znalazła glinka bentonitowa.
By przygotować taką pastę powinniśmy zaopatrzyć się w:
1/3 kubka glinki bentonitowej
1/4 kubka wrzątku
1/2-1 łyżeczki stewii
1/4 łyżeczki soli himalajskiej
1 Łyżkę oleju kokosowego
Olejki eteryczne
Słoik szklany.
Glinkę bentonitową mieszamy z wrzątkiem do uzyskania gładkiej masy. Dodajemy stewię, sól himalajską, olej kokosowy i mieszamy razem.
Do tak przygotowanej bazy możemy dodać zestawy olejków.
Ilość kropel nie powinna przekraczać 20-30
Zestawy:
1. cytryna, limonka, grejpfrut
2. Pomarańcza, goździk, mięta pieprzowa
3. Drzewo herbaciane, cytryna
4. Kadzidło, mirra
Dobrze wymieszać i zamknąć w słoiku. Gotowe do użycia:)

Notka o olejkach eterycznych.
Obecnie na rynku znajduje się cała masa olejków eterycznych. Niestety 75% olejków dostępnych w sklepach jest bezwartościowa. Jeżeli chcesz wykorzystać ich właściwości zdrowotne , upewnij się, że kupujesz olejki najwyższej klasy.
Zdrowia życzę:)


« powrót