Co z tym wapniem?Ciało człowieka zawiera 2% wapnia z czego prawie 90% znajduje się w zębach i w kościach.
Odpowiada za ich moc, ale nie tylko.

Dlaczego mamy próchnicę i osteoporozę?


Na pytanie dlaczego mamy próchnicę, często pada odpowiedź "z powodu odwapnienia zębów".

To samo słowo "odwapnienie" pada gdy dowiadujemy się o osteoporozie.


Co to jest to odwapnienie i dlaczego powoduje takie zmiany?


Skoro odwapnienie, to znaczy, że mamy jakiś deficyt.
Wielu pacjentów, po otrzymaniu takiej diagnozy zaczyna spożywać więcej produktów zawierających wapń.
Celowo napisałam produktów a nie pożywienia, ponieważ dzisiejsza żywność jest tak przetworzona, że zyskała słusznie miano produktów.
Wracając do spożywania produktów zawierających wapń, ogranicza się to zwykle do nabiału czyli wszelkiego rodzaju pasteryzowanych białych serków i białego płynu zwanego mlekiem. Nie jest to bynajmniej żart. Ponieważ mleko UHT pasteryzowane ma z mlekiem od krowy wspólny tylko kolor. Ale to jest osobny temat.
Uzupełniając dietę w produkty bogate w wapń próbujemy dostarczyć organizmowi tego cennego pierwiastka, który ma zapobiec próchnicy i osteoporozie.

Jaką drogę przemierza wapń?

Wapń, który wraz z pożywieniem dostaje się do żołądka a potem do dwunastnicy musi zostać z niej wchłonięty do krwi. Żeby do tego doszło musi przecisnąć się przez komórki ściany dwunastnicy by dostać się do krwiobiegu. Nie jest to dla niego łatwe i musi być wspomagany przez pewne białka, które przeniosą go na swoim grzbiecie. Te białka natomiast są sponsorowane przez witaminę D, bez której nie są skłonne dobrze pracować.
Tak więc wapń prześlizguje się do krwioobiegu i sobie tam pływa. Gromadzi się go coraz więcej, bo przecież musimy zapobiec próchnicy i osteoporozie spożywając go we wszystkich możliwych formach. Oczywiście, jak wcześniej wspomniałam, żeby w ogóle dostał się do krwioobiegu potrzebna jest witamina D3, a tej w zależności nie tylko od diety ale i promieni słonecznych, możemy mieć niewystarczająco.
Załóżmy jednak, że wapń mamy już we krwi, jest go coraz więcej i więcej aż okazuje się że dochodzi do stwardnienia naczyń. Próchnica jak była tak jest, a osteoporoza postępuje dalej.
Dzieje się tak, ponieważ za transport wapnia z krwi do zębów i kości, odpowiedzialna jest kolejna witamina rozpuszczalna w tłuszczach - witamina K2.
Bez tej witaminy nasze eksperymentowanie z wapniem może skończyć się tragicznie.

Co więc z tym wapniem?
Owszem jest w naszym organiźmie niezbędny. Ale by spełniał swoją rolę konieczne są witamina D3 oraz K2!( nie K1)
Jego wchłanianiu pomagają również witaminy A i C. Nie zapomnijmy też o magnezie.

Czego potrzebują zęby i kości?

Tak więc zdrowe zęby i kości zależą nie tylko od wapnia ale od szeregu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Z tych najważniejsze są witaminy D3, K2, A .
Jeśli zdecydujemy się na suplementy wybierajmy mądrze. Najlepsze są naturalne. Nie zapominajmy, że natura potrafi zaopatrzyć nas we wszystko czego nam potrzeba. Szanujmy ją a ona odwdzięczy się w dwójnasób.
Życzę zdrowia.

Katarzyna Griffiths
Smile Dental Studio


« powrót