Gdy Wam ujawnię ten sekret zachowacie zdrowe zęby przez całe życie

Pisząc o leczeniu kanałowym napisałam, odpowiadając na Wasze pytania, że najlepszym zabezpieczeniem przed takowym leczeniem jest zabezpieczenie przed powstaniem próchnicy.

Dla większości osób, z którymi rozmawiam, proces próchnicowy jest częścią życia i niewiele osób wierzy, że można się bez niej obyć.

Dzisiejszy wpis jest poświęcony diecie , a właściwie jej roli w powstawaniu próchnicy.

Nie będę przytaczać tu konkretnych jadłospisów, chciałabym byście zrozumieli mechanizm obronny organizmu w powstawaniu stanu chorobowego zęba.

Człowiek został bowiem tak wspaniale stworzony, by zawsze dążył do równowagi, czyli zdrowia.

Gdy raz zrozumiecie dlaczego tak się dzieje, Wasze uśmiechy będą wizytówką zdrowia.

 

Żeby zrozumieć jaki wpływ ma dieta na zdrowie zębów, konieczne jest zrozumienie ich budowy. Zapraszam Was więc na krótką podróż po anatomii, czyli budowie, oraz fizjologii, czyli funkcji zęba.

Jest ona podana w pigułce, wg mnie niezbędnej do zrozumienia problemu.

 

Budowa i funkcja zęba.

Ząb składa się z części naddziąsłowej, czyli tej którą widzimy na powierzchni naszych dziąseł, oraz z części poddziąsłowej, czyli tej której nie widzimy, ponieważ mieści się w naszej kości.

Część naddziąsłową nazywamy koroną zęba a poddziąsłową korzeniem. Miejsce w którym korona zęba przechodzi w korzeń nazywa się szyjką zęba.

Taki podstawowy schemat zęba dotyczy zarówno zębów mlecznych jak i zębów stałych, wbrew wyobrażeniom o zębach mlecznych, jakoby były bez korzeni. Owszem zęby mleczne na pewnym etapie korzeni nie posiadają, ale o tym napiszę przy omawianiu wymiany zębów mlecznych na stałe.

Korona zęba pokryta jest specjalnym płaszczem ochronnym- szkliwem.

Szkliwo, jest najtwardszą tkanką w całym organizmie, czyli jego uszkodzenie powinno wymagać nie lada wysiłku. Chroni ono leżącą pod nim zębinę i centralną część zęba-miazgę.

Składa się głównie z pryzmatów szkliwa, otoczonych silnie zmineralizowaną substancją międzypryzmatyczną. Pryzmaty składają się z kryształów hydroksyapatytu: wapniowych  soli kwasu fosforowego, węglowego i fluorowego, węglanu wapnia,sodu, manganu i fluoru.

Zębina, stanowi środkową warstwę zęba i składa się z okołu 5 km mikroskopijnej wielkości kanalików. Kanaliki te są wypełnione specjalnym płynem, przypominającym płyn mózgowy, komórkami z których tworzy się ząb, oraz z nerwu i tkanki łącznej. Skład pierwiastkowy zębiny to  wapń 27%,fosfor 13%, węglany 4,5%, magnez 1%

Centralną część zęba stanowi miazga. W jej skład wchodzą, naczynia, nerwy, komórki odpowiedzialne za budowę zębiny- odontoblasty.

Zębina i miazga tworzą razem kompleks zwany endodontium ( stąd leczenie kanałowe nazywamy endodontycznym) Można powiedzieć , że ze sobą współpracują. Miazga odżywia zębinę a ta odwdzięcza się ochroną miazgi.

Korzeń zęba nie jest pokryty szkliwem tak jak jego korona. Zewnętrzną warstwę korzenia stanowi cement korzeniowy.

 

Czy ząb można odżywić?

Znając ogólną budowę zęba, możemy przejść do procesów w nim zachodzących. Jednym z nich jest odżywianie.

Jak już wiemy miazga zęba, czyli jego najbardziej centralna część, zawiera naczynia krwionośne i limfatyczne. To właśnie dzięki nim do zęba przedostają się składniki pokarmowe potrzebne do jego odżywienia. Tak więc można powiedzieć ( dla lepszego zobrazowania), że ząb jest odżywiany od środka.

 

Chciałabym również podkreślić na tym etapie, że naczynia stanowiące miazgę zęba, są połączone z układem krążenia naszego organizmu, a nie stanowią oddzielnej jednostki, dotyczącej tylko zębów. Uświadomienie sobie tego, że zęby są tkanką żywą, połączoną z naszym organizmem, a nie zwapniałym wytworem wystającym z naszych dziąseł, pozwala zrozumieć jaki wpływ wywiera na nasze zęby dieta i sposób życia, oraz odwrotnie w jaki sposób zęby wpływają na zdrowie całego organizmu.

 

Przyjmując antybiotyki, czy stosując dietę zawierającą cały układ pierwiastków Mendelejewa, możemy mieć pewność, że nie omijają one naszych zębów. Przykładem mogą być np. przebarwienia związane z leczeniem tetracyklinami.

 

Co powinniśmy dostarczać naszym zębom, by stały się naszą wizytówką?

 

Główny budulec  zęba stanowią takie pierwiastki jak: wapń, fosfor i magnez, dostarczenie których powinno zachować nasze zęby w zdrowiu.

Tą sprawą, przez ponad 30 lat, zajmował się dr.Melvin Page. Wykonał on ponad 40 tysięcy badań krwi i doszedł do wniosku, że zaburzenie poziomy fosforu i wapnia we krwi prowadzi do powstania próchnicy.

 

Odkrył i potwierdził, że stosunek wapnia do fosforu we krwi powinien wynosić 2,5:1 czyli 2,5 porcji wapnia do jednej porcji fosforu. Jeżeli tak nie jest to dochodzi do pobierania minerałów z zębów.

Niewidzialna szczoteczka.

Skoro ząb można odżywić i skoro nie jest wytworem samym w sobie ale  połączonym z resztą organizmu, to znaczy, że tak jak nasz organizm, można go oczyścić.

Taki proces oczyszczania nazywam niewidzialną szczoteczką.

Jako to się więc dzieje?

Wiemy już, że limfa wchodząca przez wierzchołek korzenia do centralnej komory- miazgi zęba, kieruje się do zębiny, następnie przechodzi przez nią by dotrzeć do szkliwa, na powierzchni którego tworzy mikroskopijne kropelki, które można porównać do kropelek potu. Te drobne kropelki tworzą na powierzchni szkliwa warstwę zapobiegającą tworzeniu się biofilmu. Biofilm to nic innego, jak skupisko bakterii. Łącząc się ze śliną, komunikuje się z resztą mikrobiomu( florą jamy ustnej)

Jeśli układ limfatyczny pracuje prawidłowo ( przepływ od miazgi do powierzchni szkliwa) to można powiedzieć, że tworzy swojego rodzaju niewidzialną szczoteczkę do zębów, zabezpieczając nas przed wnikaniem bakterii z jamy ustnej do zęba.

Tak się dzieje gdy układ limfatyczny zęba pracuje w dobrych warunkach. Co się dzieje gdy te warunki ulegają zmianie?

Układ limfatyczny po prostu się buntuje. Nie krzyczy, nie wywołuje bólu, po prostu pocichutku zmienia kierunek przepływu i zaczyna płynąć dośrodkowo czyli w kierunku od szkliwa do miazgi zęba, zabierając ze sobą wszystkie toksyny i bakterie z jego powierzchni.

Nasuwa się więc pytanie skąd wiadomo w jakim kierunku płyn ma przepływać i jaka niewidzialna siła jest odpowiedzialna za prawidłowy jego przepływ ?Proces samooczyszczania regulowany jest przez dietę i układ hormonalny.

Jeżeli w naszej codziennej diecie spada ilość magnezu, miedzi, manganu i żelaza, dochodzi do spadku energii, która jest odpowiedzialna za “przepychanie” płynu limfatycznego odśrodkowo- czyli od miazgi do powierzchni szkliwa, oczyszczając w ten sposób ząb.

I tu ciekawa uwaga. Kwas fitynowy, który znajduje się w zbożach, fasoli, orzechach, ma moc całkowitej blokady tych minerałów.

Kolejne doświadczenie, które przeprowadził na myszach dr Ralph Steinman, wstrzykując im dożylnie glukozę (cukier), spowodowało wystąpienie u nich próchnicy, przez odwrócenie kierunku przepływu limfy.

 

Podsumowując: na zdrowie naszych zębów ma wpływ

  • dieta zawierająca budulcowy wapń i fosfor w stosunku 2,5:1 oraz magnez. Do ich wchłonięcia , niezbędna jest z kolei 
  • witamina D3 i K2.
  • dieta bogata w tłuszcze jest dalej niezbędna do wchłonięcia tych witamin.
  • dieta zawierająca magnez, miedź, mangan, żelazo- odpowiedzialne za kierunek przepływu płynu w kanalikach zębiny,

Kwas fitynowy jest blokerem magnezu, miedzi, manganu, żelaza i wapnia, powinien więc być z diety wyeliminowany lub znacznie ograniczony. Duże dawki witaminy C hamują szkodliwe działanie kwasu fitynowego.

Na ten temat można się dowiedzieć więcej z wcześniejszych moich wpisów:

http://smiledentalstudio.pl/Co_z_tym_wapniem.html


Martwy ząb.

Ząb po leczeniu kanałowym ( endodontycznym) pozbawiony jest naczyń i nerwów.

Nie trudno sobie więc wyobrazić, że nie zachodzą tu żadne procesy życiowe ani odżywianie ani wewnętrzne oczyszczanie. Jest martwą strukturą tkwiącą w żywej, unaczynionej i unerwionej kości.

Kanaliki, które wcześniej były wypełnione płynem, chroniącym przed przedostawaniem się bakterii do wnętrza zęba, teraz są wypełnione bakteriami i ich toksynami ( natura nie lubi bowiem wolnych przestrzeni)

Celowo napisałam, że taki ząb tkwi w żywej, dobrze unaczynionej kości, ponieważ do tych właśnie naczyń przedostają się toksyny z kanalików zębinowych, by później  rozprowadzone układem krążenia po całym organiźmie, powodować choroby odogniskowe.

 

Nie chciałabym by ktokolwiek z Was czytelników, rezygnował z zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej. Tylko dobrze dostosowana dieta, zdrowy układ hormonalny oraz odpowiednia higiena mogą zachować nasze zęby w całkowitym zdrowiu.Brak któregokolwiek z tych procesów zaburzy drogę do pięknego uśmiechu a co za tym idzie do zdrowia.
« powrót